ash-1

علف خرس در آش کاردین بختیاری ها

آش کاردین غذایی است که در منطقه ی وسیعی از غرب و جنوب غربی ایران به ویژه در میان بختیاری ها محبوبیت زیادی دارد. این منطقه محل مناسبی برای رویش گیاه کاردین یا همان علف خرس است که در پخت آش کاردین به کار می رود.

محتویات آش کاردین

محتویات این خوراک محلی سبزی کاردین، برنج گرده، گندم یا جوی نیم کوب، مخمر مخصوص آش، سیر، نمک و ادویه جات است.

در این جا لازم است برخی از این مواد تشکیل دهنده را معرفی کنیم:

برنج گرده

این نوع برنج همان طور که از نامش پیدا است بر خلاف برنج های دانه بلند و مجلسی، برنجی با دانه های کوتاه و کپل است که اغلب برای پخت آش و سوپ به کار می رود. طعم و رنگ برنج گرده تفاوت زیادی با بقیه برنج ها ندارد و بیشتر در مناطق کوهستانی کشت می شود، چراکه در برابر سرما و شرایط محیطی نامساعد بسیار مقاوم است.

۶۳

سبزی کاردین یا علف خرس

کاردین نام یکی از سبزی های بومی منطقه ی جنوب غرب زاگرس است که در گیاه شناسی آن را از خانواده ی گل شیپوریان می دانند. از این خانواده ی گیاهی در منطقه ی بختیاری دو نوع سبزی مختلف و شبیه به هم می روید که یکی به نام کاردین و دیگری با عنوان کُهلیر شناخته می شود.

۳-۳

این دو گیاه، نامِ آشناتر دیگری هم دارند و آن علف خرس است. علاوه بر این، کاردین در مناطق مختلف به گویش های مختلف نیز خوانده می شود، در استان فارس به آن کارده و در جنوب خوزستان به آن حُره گفته می شود.

آش کاردین نیز در همه ی این مناطقی که نام برده شد به روش های مشابه با اندکی اختلاف تهیه می شود.

Biarum_-_کاردین

روش طبخ

روش طبخ آش کاردین یکی از جالب ترین و کهن ترین شیوه های پخت و آماده سازی خوراک است که ایرانیان در این زمینه سابقه ای طولانی دارند.

برای پخت آش کاردین ابتدا برنج گرده را (که می توان به جای آن از خرده برنج هم استفاده کرد) همراه با سبزی کاردین و گندم یا جوی نیم کوب در یک دیگ می ریزند و بعد به آن آب اضافه می کنند. این آب باید به مقداری باشد که روی مواد را کاملاً بپوشاند.

دیگ را روی حرارت قرار می دهند و وقتی دمای آن به آستانه ی جوشیدن رسید آن را از روی شعله بر می دارند.

سنجش حرارت

نکته ی مهمی که باید در این جا به آن اشاره کرد سنجش میزان حرارتی است که برای عمل آوردن آش کاردین بسیار ضروری است و نکته ی جالب تر آن که این کار صرفاً با روش سنتی انجام می شود. به این صورت که وقتی محتویات دیگ را همراه با آب روی شعله قرار دادند، هرچند دقیقه یک بار با فرو بردن انگشت در آن میزان گرمای آب را می سنجند. وقتی این دما به حدی رسید که دیگر نتوانند انگشت شان را در آب نگه دارند، زمان برداشتن دیگ از روی حرارت فرا رسیده است.

اضافه کردن مخمر

پس از آن که دمای آش کمی متعادل و ولرم شد به آن مخمر ویژه ی آش که می تواند مخمر آبجو یا مایه ی خمیر باشد، اضافه می کنند، بعد در دیگ را کاملاً محکم می بندند و در پارچه می پیچند.

دیگ را به مدت یک روز در جایی که زیاد سرد یا گرم نباشد قرار می دهند و روز بعد به سراغ آن می روند. ابتدا مقداری از محتویات دیگ را به عنوان مخمر ویژه ی آش کاردین برای دفعات بعدی بر می دارند و باقی آن را با مقداری سیر، ادویه و نمک مخلوط می کنند.

سپس کمی آب به آن اضافه می کنند و حدود یک ساعت روی شعله قرار می دهند تا به خوبی بجوشد. بعد از یک ساعت آش کاردین کاملاً آماده و مهیا برای میل کردن است.

آش-کارده-شیراز

تخمه-ژاپنی-۲

آیا می‌دانستید تخمه ژاپنی در اصل محصول دماوند است؟

از شهر دماوند ، جاده فیروزکوه را به سمت غرب که بروید پس از نیم ساعت به روستای جابان از توابع دهستان ابرشیوه می‌رسید. جابان با وجود شهرت زیادی که دارد غالبا بین مردم ناشناخته است و کلمه جابان بیشتر به دلیل تخم جابانی مشهور شده تا خود روستا.

عقرب گزیدگی و روش های درمان

 

برای راهنمایان گردشگری طبیعت و کسانی که به مناطق کویری و صحرایی سفر می کنند یا در این مناطق زندگی می کنند، داشتن دانش مربوط به عقرب زدگی و روش های درمان الزامی است. وقتی در تور و سفر، راهنمایان اطلاعات لازم در این مورد دارند، شما به عنوان مسافر با خیال آسوده تری به سفر به مناطق کویری می روید. در بیشتر مناطق کویری و خشک یکی از بندپایان به نام عقرب یا همان کژدم زندگی می کند. همچنین، از جمله نکات مهم برای افرادی که عاشق طبیعت گردی هستند به جز راهنمایان، مراقبت از خود در مقابل نیش حشرات و خزندگانی مانند عقرب و مار است. در این مطلب علائم مربوط به عقرب گزیدگی و در نهایت روش های درمان آن را به شما معرفی می کنیم. در هر منطقه ای که می روید مراقب خود باشید و با پوشش مناسب و ایمن به کویر یا طبیعت سفر کنید.

تنها سفر کردن

به دلایل مختلف هنوز تنها سفر کردن برای بخشی از مردم کاری عبث و شاید حوصله سر بر محسوب شود. اما از آنجایی که آن هایی که تنها سفر می کنند تعدادشان روز به روز بیشتر می شود، این حس کم و بیش از میان مردم رفته و تغییر خواهد کرد. اینکه چطور تنها سفر کنیم اصلا ترسی ندارد و شاید بیشترین نگرانی از این باشد که بقیه بخواهند این کار را قضاوت کنند و یا اینکه افراد نتوانند در طول سفر از پس خود برآیند. اما اگر دلتان هوس سفری تنهایی کرد، باید بدانید که قطعا می توانید این کار را انجام داده و از آن نهایت لذت را ببرید.

گل ها در ذات یکی از ظریف ترین و زیباترین مخلوقات خدا هستند. هر جا که گل باشد، گویی اتفاقی خوش افتاده است و آن قدر اتمسفر خوب و مثبت حتی در جریان هوای آن مکان به وجود می آورند که باعث حسی خوب در درون هر شخصی می شوند. همانطور هم که می دانید گل ها دارای انواع و اقسام بسیار فراوانی هستند که معرفی کردن حتی یک سوم از این گونه ها نیز در یک مطلب به صورت خلاصه هم نمی گنجد اما ما امروز می خواهیم یکی از عجیب ترین گل های جهان را به نام رز صحرایی را به شما معرفی نماییم. محل وجود این گل ها در برخی از نقاط صحرایی دنیا است و به همین دلیل به آن رز صحرایی می گویند اما باید بدانید که این گل ها از هیچ دانه و قلمه ای رشد نمی کنند!

غار چال نخجیر

بدون شک یکی از زیباترین جلوه های خلقت خداوند را می توان در غارها یافت. غارها، شگفتی هایی هستند که خالق یکتا هنرمندانه نقش آن ها را در دل کوه ها و صخره ها تراشیده است. این جاذبه های طبیعی هر ساله پذیرای طبیعت گردان و گردشگران بسیاری هستند که برای لذت بردن از این خلقت شگفت انگیز به آن ها سفر می کنند. یکی از زیباترین غارهای آهکی ایران یا حتی جهان، غار چال نخجیر است. با الی گشتهمراه شوید تا با هم سری به این غار شگفت انگیز و منحصر به فرد بزنیم.

download-10

چال نخجیر کجاست؟

یکی از زیباترین شگفتی های طبیعت، در استان مرکزی در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی  شهرستان دلیجان (حد فاصل نراق – دلیجان) و در دامنه های کوهی به نام تخت به ارتفاع ۱۷۱۶ متر از سطح دریا قرار گرفته است. این غار که به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارد، در سال ۱۳۶۸ و پس از حفاری های سازمان آب دلیجان، شناسایی و کشف شد و در در سال ۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دمای هوای داخل غار همانند بسیاری از غارهای دیگر در تمام فصول ثابت و بین ۷ تا ۱۴ درجه سانتی گراد می باشد. غار طبقاتی چال نخجیر دارای سه طبقه است و طبقه اول و زیرین غار دارای سفره آب زیرزمینی و دریاچه ایست که در عمق ۶۱ متری از سطح غار قرار دارد و ۱۹ متر نیز عمق آن است. طبق نظر زمین شناسان طول این غار حدود ۱۲ کیلومتر تخمین زده شده است که تا به امروز ۶ کیلومتر ازآن کشف شده است.

دو طبقه از این غار شگفت انگیز به طول ۱۲۰۰ متر با ایجاد مسیرها و پله هایی خاص برای بازدید گردشگران کف سازی و آماده شده است. نور پردازی های زیبای این غار بر روی بلورهای کلسیت و اشکال متنوعی که شبیه به انسان و برخی حیوانات از جمله عقاب و لاک پشت هستند، در کنار دیگر تندیس های بزرگ جسه و آویزه های بلورین، چشم هر بیننده ای را متحیر و مبهوت خود می کند.

۷-۸

غار چال نخجیر از ارزشمند ترین غارهای آهکی دنیاست. اشکالی که به دلیل رسوبات آهکی درون غار ایجاد شده اند، از زیباترین و بهترین نمونه های این رسوبات در دنیا هستند. این غار مربوط به دوران سوم زمین شناسی است و سنش حدودا ۷۰ میلیون سال برآورد شده است. طی میلیون ها سال، حرکت معکوسی گسل باعث ایجاد دالان ها، دهلیزها، راهروها و حوضچه های بسیار زیبایی شده است که از آن به نام غار چال نخجیر یاد می کنیم

از همان بدو ورود به غار، چشمانتان به جمال آن روشن خواهد شد! سقفی بسیار بلند، و اشکالی متنوع و بلورین شما را شگفت زده خواهد کرد. نگران گم کردن راه نباشید، مسیری که برای بازدید عموم در نظر گرفته شده است، مشخص و امن است. درون این غار، باید قوه تخیل خود را به کار ببندید و شروع به تشبیه کردن اشکالی که می بینید با حیوانات مختلف کنید. برای تالارهای اینجا اسم هم گذاشته اند، تالارهایی با نام های عروس، گل کلمی، آبشارگلی، هیولا و… اما شاید زیباترین تالار این غار، تالار چهل ستون باشد. این تالار دنیاییست از رسوباتی به رنگ های مختلف که مانند دانه های انار با نظمی خاص کنار هم قرار گرفته اند.

بر روی دیواره های این غار مملو از توده های گل کلمی، اسفنج های آهکی و بلورین و قندیل هاییست که حاصل رصوبات دولومیتی و آهکی آن است.

از نکات جالب توجه در این غار این است که نباید نگران ایجاد مشکل تنفسی برای خود باشید. چرا که تهویه طبیعی آن، وظیفه خود را به بهترین نحو انجام می دهد و شما در طول مسیر احساس تنگی نفس نخواهید کرد.

وجه تسمیه غار

در گذشته ای نه چندان دور، حکمرانان و شکارچیان، شکار خود را به یک منطقه پست و گود به نام چال نخجیر هدایت می کردند تا حیوان امکان فرار نداشته باشد. چال به همان معنی چاله و مکان پست است و نخجیر هم که به معنای شکارگاه است.

بهترین زمان سفر به این غار

همان طور که گفتیم هوای درون غار چال نخجیر در تمام فصول ثابت است. بنابراین بازدید از این غار در تمام فصول امکان پذیر است. ولی اگر خواهان این هستید که از زیبایی های بیرون غار و جاذبه های اطراف هم بهره ببرید، پیشنهاد ما به شما سفر به این منطقه در فصل بهار است.

نحوه دسترسی به غار

کوله بار خود را ببندید و راهی استان مرکزی شوید. بعد از گذشتن از شهر دلیجان، باید وارد جاده نراق شوید. حدود ۱۰ کیلومتر بعد تابلویی شما را به سمت غار هدایت خواهد کرد.

چشمه های آبگرم محلات

در سفر خود به این منطقه می توانید همزمان در یک روز سری هم به چشمه های آبگرم محلات بزنید. این چشمه ها از شهرت بسیار زیادی در استان مرکزی و همچنین سر تا سر ایران برخوردار است. آب گرم محلات نیز در ۱۵ کیلومتری شمال شرق این شهرستان و در ارتفاعات آن قرار دارد. رسیدن به این آبگرم از طریق جاده دلیجان – محلات و جاده اصلی قم – اصفهان (از طریق جاده دو دهک – خورهه) امکان پذیر است. استحمام در این چشمه های شفا بخش، اثرات مفید بسیاری بر سلامت جسمی و روحی انسان دارد. آب این چشمه از دسته آب های هیپورترمال است که در درمان بیماری های کبدی، صفراوی، کلیوی و گوارشی و به ویژه بیماری های رماتیسمی و پوستی موثر است.

این مجتمع دارای دو مجموعه مردانه و زنانه است که هرکدام دارای استخر شنا، وان و دوش های انفرادی هستند. در این منطقه تعداد زیادی مسافرخانه و مهمان پذیر قرار دارد که سالانه پذیرای جمعیت زیادی از گردشگران هستند.

سخن نهایی

همانطور که می دانید، برای ایجاد هر یک از اشکالی که داخل غارها میبینید، میلیون ها سال زمان نیاز است. بنابراین در ماجراجویی خود درون غارها هرگز به این رسوبات شکننده دست نزنید. این جمله معروف را همواره به خاطر خود بسپارید: در سفر به طبیعت، تنها چیزی که از شما به جای میماند رد پای شما، و تنها سوقاتی که با خود می برید عکسهایتان هستند. البته در این غار فلاش دوربینتان را خاموش کنید، زیرا که عکسبرداری با فلاش ممنوع است.

گر به سوئیس سفر کنید و سری به دریاچه مشهور ژنو بزنید احتمالا از دیدن یک چنگال غول پیکر که در ساحل دریاچه غافلگیر خواهید شد. دریاچه ژنو که به فرانسوی Lac Léman نامیده می شود در شهر ویوی (Vevey) و بین لوزان و مونترو قرار دارد و یکی از دریاچه های معروف سوئیس است.

داستان از کجا شروع شد؟

چنگال غول پیکر یا لافورشت (La Fourchette) نخستین بار در سال ۱۹۹۵ در دریاچه ژنو فرو رفت! در واقع، این چنگال برای گرامیداشت دهمین سالگرد موزه غذا و مواد غذایی ویوی در این محل قرار داده شد. اما متاسفانه اجازه به دلایلی زیبایی شناختی دریاچه اجازه ماندن چنگال در این مکان داده نشد و چنکال غول پیکر به باغی در لوسرن فرستاده شد. این چنگال چندین سال در آن باغ بود تا اینکه حدود ۱۰ سال بعد چنگال به مکان اولیه اش برگشت. در سال ۲۰۰۸ در جریان پتیشین و آراء مردمی شواری شهر اجازه داد که چنگال غول پیکر به دریاچه ژنو برگردد و در آنجا باقی بماند.

از آن زمان به بعد، چنگال غول پیکر به یکی از جاذبه های گردشگری منطقه و نماد دریاچه ژنو تبدیل شده است. شهرت این چنگال به حدی است که حتی از موزه مشهور چارلی چاپلین هم محبوب تر شده است و اولویت اول گردشگران به شمار می رود.

این چنگال غول پیکر ۸ متر ارتفاع دارد و تا مدت ها به عنوان بلندترین چنگال دنیا شناخته می شد تا اینکه چنگالی بلندتر در میسوری ساخته شد و رکورد را از آن خود کرد. اما اهالی منطقه آنقدر روی چنگالشان تعصب دارند که معتقدند چنگال دریاچه ژنو ظرافت و زیبایی بیشتری دارد. البته باید بگوییم که این حرف صرفا از روی تعصب نیست و اگر شما هم این چنگال غول پیکر را از نزدیک ببینید حتما با این گفته موافق خواهید بود.

giant-fork

سازنده این چنگال غول پیکر کیست؟

چنگال غول پیکر ۸ متر طول و ۱٫۳ متر عرض دارد و از جنس فولاد ضدزنگ ساخته شده است. این چنگال در واقع بخشی از موزه غذای آلیمانتاریوم (Alimentarium) است که در شهر ویوی قرار دارد. در این موزه نمایشگاهی جالب و تماشایی از غذاهای منطقه و همینطور تاریخچه شرکت معتبر و بین المللی نستله قرار دارد.

چنگال غول پیکر دریاچه ژنو توسط هنرمند سوئیسی، ژان پیر زاگ و جورج فاور برای دهمین سالگرد موزه  آلیمانتاریوم طراحی و ساخته شد. این چنگال در ابتدا در ساحل مقابل مقابل موزه قرار داشت و به مدت یک سال در آنجا بود. تا اینکه همانطور که گفتیم به دلایل مخالفت های شهرداری چنگال به محلی دیگر منتقل شد و در سال ۲۰۰۹ مجددا به دریاچه ژنو برگشت و نزدیک به ساحل در دریاچه فرو رفت!

چنگال غول پیکر دریاچه یکی از دیدنی های این دریاچه است و عکس گرفتن در کنار این دریاچه به یکی از سرگرمی های محبوب گردشگران تبدیل شده است.

geneva-fork

دریاچه ژنو

دریاچه ژنو که به زبان فرانسوی Le Lac Leman نامیده می شود یکی از جاذبه های پرطرفدار سوئیس است. این دریاچه در شمال رشته های آلپ قرار دارد و بین دو کشور سوئیس و فرانسه واقع شده است. دریاچه ژنو یکی از بزرگ ترین دریاچه ها در اروپای غربی به شمار می رود و بخشی از آن در سوئیس و بخش دیگر در فرانسه قرار دارد. مسافرانی که به این دریاچه می آیند می توانند یک روز لذتبخش را در کنار دریاچه بگذرانند و از تفریحات آبی لذت ببرند. می توانید سوار قایق و کشتی های تفریحی بشوید و گشتی روی دریاچه زیبای ژنو بزنید. احتمالا در گشت و گذارتان از کنار دریاچه غول پیکر نیز عبور خواهید کرد و می توانید عکس هایی فوق العاده از این چنگال بگیرید. دریاچه ژنو به ویژه هنگام غروب آفتاب منظره بسیار زیبایی ایجاد می کند و تماشای آن بسیار لذتبخش خواهد بود.

چه فصلی به دریاچه ژنو برویم؟

در هر فصلی می توان به دریاچه ژنو سفر کرد و از زیبایی بی نظیر آن لذت برد. اما به ویژه در فصل بهار و پاییز کشتی کروز هرروز مسافران را به تفریح روی دریاچه می برد. در این دو فصل مناظر طبیعی اطراف دریاچه نیز بسیار زیبا و مسحور کننده می شود و چشم اندازی فوق العاده به وجود می آورد. اما در فصل زمستان نیز این دریاچه بسیار زیبا می شود و مسافرانی که برای استفاده از پیست های اسکی سوئیس به این کشور سفر می کنند حتما سری به دریاچه ژنو نیز می زنند.

موزه نستله!

موزه آلیمانتاریوم در واقع به شرکت مشهور نستله تعلق دارد و خود به تنهایی یکی از جاذبه های گردشگری شهر ویوی به شمار می رود. این موزه آنقدر سرگرم کننده است که به راحتی می توانید ۳-۴ ساعت در آن وقت بگذرانید و متوجه گذر زمان نشوید. ساختمان موزه بسیار زیبا و قدیمی است و در حقیقت، دفتر مرکزی شرکت نستله از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۸۵ بوده است. در این موزه می توانید تاریخچه ای از فعالیت های نستله از آغاز تا به امروز را ببینید و با محصولات مختلف نستله در گذر زمان آشنا شوید. این موزه در ۳ طبقه واقع شده و در هر طبقه سرگرمی های مختلفی برای بازدیدکنندگان وجود دارد. می توانید چشایی و بویایی خودتان را امتحان کنید و در بازی های کامپیوتری شرکت کنید. محصولات قدیمی نستله در بسته بندی قدیمی آن ها وجود دارد که بسیار نوستالژیک و جالب است. پوسترهای تبلیغاتی قدیمی و دستگاه های فروش محصولات نستله که در دهه های گذشته استفاده می شده در این موزه قرار دارد.

اما این موزه تنها راجع به نستله نیست. با بازدید از این موزه می توانید اطلاعات بسیار زیادی در مورد غذا و بدن به دست بیاورید. غذاهای ملل و نحوه تهیه آن ها، تاریخچه کشاورزی و سیر تحول ما از کشاوری به سوپرمارکت های بزرگ را می توانید در یک نظر مشاهده کنید. در این موزه یک آشپزخانه موضوعی نیز وجود دارد و ظرف و ظروف و وسایل آشپزی کشورهای مختلف دنیا به نمایش گذاشته شده است. این آشپزخانه بسیار جذاب است و انواع آشپزی های ملل و نحوه تهیه غذاها را می توانید ببینید و اطلاعات خوبی کسب کنید.

شهر جهنمی در ایالت اوهایو

در بخش شمالی شهرستان سامیت در ایالت اوهایو روستایی قدیمی وجود دارد که به خاطر اتفاقات ترسناکی که در آن اتفاق افتاده و افسانه هایی که درباره اش ساخته شده به شهر جهنمی معروف است. با اینکه اسم این روستان «بوستون میلز» است اما امروز همه دیگر اینجا را به نام شهر جهنمی می شناسند